Tape & stretchfolie van dichtbij
De materialen achter je verpakking, van dichtbij: de tape achter de tape-calculator, en de stretchfolie die je pallets overeind houdt. De calculator geeft je snel een advies; hier vind je de achtergrond en afwegingen — voor wie iets dieper wil kijken.
Dragers
De drager (het folie of papier zelf) bepaalt sterkte, bedrukbaarheid en — in combinatie met de lijm — het temperatuurgedrag. Vier profielen:
PP/BOPP-folie
KunststofDe standaard kunststof drager in Nederland — dun, transparant en veelzijdig.
- Temperatuurbereik: met rubber/solvent-lijm goed bruikbaar tot in de diepvries — de voorkeurskeuze voor koude werkomgevingen, waar PVC sneller bros wordt.
- Scheurvastheid: gemiddeld — voldoende voor de meeste dozen, minder taai dan PVC.
- Bedrukbaarheid: goed — of PP of PVC scherper drukt hangt sterk af van leverancier, machinepark en aantal kleuren; geen van beide is universeel de winnaar.
- Kosten: de goedkoopste van de vier dragers.
- Duurzaamheid: standaard fossiele kunststof, geen gerecyclede grondstof.
- Typisch voor: standaard dozen sluiten, met hotmelt (snel), acrylaat (stil/lange termijn) of rubber (kou).
PVC-folie
KunststofElastischer en taaier dan PP, vrijwel uitsluitend met rubber/solvent-lijm.
- Temperatuurbereik: goed bij normale/warme temperaturen, maar merkbaar brozer onder de 10–15°C.
- Scheurvastheid: hoog — rekt mee, geschikt voor zware/onregelmatige dozen (tot ~40kg).
- Bedrukbaarheid: wisselend — hangt sterk af van leverancier/machinepark en aantal kleuren, geen structurele winnaar t.o.v. PP (zie ook PP hierboven).
- Kosten: duurder dan PP; sommige bronnen noemen PVC zelfs duurder dan papier.
- Duurzaamheid: de minst duurzame van de vier — bevat chloor en ligt daardoor gevoelig in duurzaamheidsbeleid en bij inkopers. De PPWR stelt hierover op dit moment geen eis.
- Typisch voor: zware, onregelmatige of scherpe dozen bij normale temperatuur, waar bedrukking belangrijk is.
R-PET-folie
Kunststof, gerecycledGerecycled PET — dezelfde grondstof als PET-flessen, mono-materiaal.
- Temperatuurbereik: afhankelijk van de lijm — met hotmelt goed bij kamertemperatuur maar koukwetsbaar, met rubber/solvent juist uitstekend tot in de diepvries.
- Scheurvastheid: hoog — dunner dan PP/PVC bij vergelijkbare of hogere treksterkte, waardoor rollen tot 200m mogelijk zijn i.p.v. de gangbare 66m.
- Bedrukbaarheid: goed.
- Kosten: momenteel duidelijk duurder dan PP — dit weerspiegelt vooral de huidige krappe beschikbaarheid van gerecyclede PET-grondstof. Naarmate het Europese aanbod groeit (mede door de PPWR) wordt dit verschil naar verwachting kleiner, al kan vraag en aanbod wisselen.
- Duurzaamheid: hoog — mono-materiaal, eenvoudig te recyclen, geen investering in andere apparatuur nodig.
- Typisch voor: wie duurzaamheid wil zonder in te leveren op prestatie — met de juiste lijmkeuze net zo veelzijdig als PP.
Papier (met hotmelt)
Grotendeels hernieuwbaarDe papiertape die je in de praktijk koopt: zelfklevend, met een dun kunststof laagje.
- Temperatuurbereik: gemiddeld, niet geschikt voor extreme kou.
- Scheurvastheid: gemiddeld — voldoende voor standaard dozen.
- Bedrukbaarheid: redelijk; de kraft-look is vaak juist gewenst.
- Kosten: de hoogste van de vier.
- Duurzaamheid: grotendeels hernieuwbare grondstof — net geen 100% papier door een dun kunststof releaselaagje (zie "Duurzame keuze" hieronder).
- Typisch voor: een natuurlijke, herkenbare eco-uitstraling; kou is hier niet de prioriteit.
Praktische tip: acclimatiseren in de kou. Gebruik je tape in een koude werkomgeving (koelhuis, buiten, winterdag)? Bewaar de rollen dan bij voorkeur op kamertemperatuur (15–20°C) en breng ze pas naar de koude werkplek vlak voordat je ze gebruikt.
Trek de tape ook rustig en gelijkmatig van de rol — een snelle ruk zorgt in de kou eerder voor scheurtjes aan de zijkant. Dit geldt voor tape in het algemeen, maar is vooral belangrijk bij PVC, dat al onder de 10–15°C merkbaar brozer wordt.
Lijmsoorten
De lijm bepaalt hoe snel de tape grip krijgt, hoe goed dat standhoudt in de kou, en hoeveel geluid er is bij afrollen. Vier profielen:
Acrylaat
Stilst afrollendEr bestaat ook een "high-tack" upgradevariant, tegen een hogere prijs.
- Tack: gematigd — minder direct dan hotmelt of solvent. Een "high-tack" upgradevariant is verkrijgbaar met snellere kleefkracht, tegen meerprijs.
- Temperatuur: UV-bestendig en kleurvast (vergeelt niet); de high-tack upgradevariant is ook iets beter bestand tegen kou.
- Geluid: de stilst afrollende lijmsoort van de vier.
- Kosten: relatief laag.
- Houdbaarheid op de rol: een van de langste (mogelijk gelijk aan solvent) — waterbasis is chemisch stabiel, droogt doorgaans pas na jaren merkbaar uit (schattingen lopen uiteen van ~3 tot 5+ jaar).
- Gerecycled karton: minder geschikt — de meest poreuze/ruwe oppervlakken geven acrylaat de minste grip van de vier.
- Typisch voor: langdurige opslag en geluidsarm afrollen op karton van nieuwe vezel — bij écht zware kou of gerecycled karton blijft solvent de eerste keus.
Hotmelt
SnelstDirecte, agressieve kleefkracht zodra de tape de doos raakt.
- Tack: extreem snel en agressief.
- Temperatuur: koukwetsbaar — verhardt en verliest grip onder ~10°C.
- Geluid: luid, het bekende "knetterende" geluid.
- Kosten: de laagste van de vier.
- Houdbaarheid op de rol: de kortste van de vier — thermoplastisch en gevoelig voor warmte/UV, schattingen lopen uiteen van ruwweg 9 maanden tot 2 jaar voordat de rol kan verharden of gaan "bloeden".
- Gerecycled karton: minder geschikt — hecht minder goed op de ruwe, stoffige toplaag.
- Typisch voor: hoogsnelheids-verpakkingslijnen bij kamertemperatuur, op nieuw (kraft) karton.
Natuurlijk rubber/solvent
KoudebestendigstTrekt diep in de kartonvezel voor een zeer sterke hechting.
- Tack: zeer sterk en snel.
- Temperatuur: de meest koudebestendige lijm — blijft flexibel tot in de diepvries, ook goed tegen vocht en stof.
- Geluid: stiller dan hotmelt, iets meer dan acrylaat.
- Kosten: de hoogste van de drie klassieke lijmsoorten — die meerprijs betaal je voor de beste kou- en vezelprestaties.
- Houdbaarheid op de rol: goed, mogelijk vergelijkbaar met acrylaat — bronnen prijzen beide als geschikt voor langdurige opslag zonder een duidelijke winnaar aan te wijzen (schattingen voor solvent lopen uiteen van ~1 tot 3 jaar).
- Gerecycled karton: de beste van de vier — de beste hechting op ruw/gerecycled (testliner) karton van de vier.
- Typisch voor: koelcel, diepvries, buiten, export en gerecycled (testliner) karton.
Water-activated
Meest permanentWordt pas actief na bevochtiging — vandaar "gegomde tape".
- Tack: langzaam — de tape moet eerst bevochtigd worden, geen instant grip.
- Hechting: vezel-op-vezel, vrijwel permanent en fraudebestendig — het karton scheurt eerder dan dat de tape loslaat.
- Praktisch: vraagt een aparte water-activatiedispenser, geen gewone tapegun — een investering die dit tot een niche-product maakt.
- Kosten: hoger dan het lijkt, door de dispenser-investering en arbeid.
- Typisch voor: verzegeling waar fraudebestendigheid een harde eis is.
Praktische tip: grote voorraad inkopen? Voor rollen die lang ongebruikt in de kast liggen zijn acrylaat en solvent/rubber allebei een stabiele keuze — beide worden geroemd om hun lange houdbaarheid, zonder dat bronnen een duidelijke winnaar aanwijzen tussen die twee. Hotmelt heeft van de drie duidelijk de kortste houdbaarheid op de rol en kan het snelst verharden of gaan "bloeden".
Dit geldt vermoedelijk ook voor dozen die zelf jarenlang gesloten moeten blijven (bijvoorbeeld archiefopslag), al is dit specifieke scenario niet apart onderzocht: acryl en solvent blijven naar verwachting het langst stabiel, terwijl hotmelt-lijm na verloop van jaren eerder kan uitharden en zijn grip verliezen.
Uitzondering: is je magazijn onverwarmd en behoorlijk koud in de winter? Dan is acrylaat door zijn koudegevoeligheid minder ideaal voor de rollen die daar liggen — kies dan voor solvent/rubber, dat stabieler blijft in de kou (al betaal je daar wel de hoogste prijs van de drie lijmsoorten voor).
Duurzame keuze: R-PET of papier?
Duurzaamheid is zelden een vraag met één goed antwoord, en dat geldt zeker voor tape. Twee opties komen in aanmerking als "duurzaam" — en ze zijn dat allebei op een heel andere manier.
Mono-materiaalR-PET: eenvoudig te recyclen
R-PET is gerecycled PET-kunststof — dezelfde grondstof als PET-flessen. Het voordeel zit in het "mono" gedeelte: de tape is één plasticsoort, dus hij kan na gebruik direct de bestaande PET-recyclingstroom in, zonder dat er eerst iets van uit elkaar gehaald hoeft te worden.
Praktisch is R-PET bovendien net zo makkelijk als gewone PP-tape: de rollen passen op elke standaard tapegun, en er is geen investering in andere apparatuur nodig. En met de juiste lijmkeuze (hotmelt of rubber/solvent) is R-PET net zo veelzijdig als PP — duurzaamheid hoeft dus niet ten koste te gaan van prestatie, ook niet in de kou.
Grotendeels hernieuwbaarPapier (met hotmelt): net geen 100%
De papiertape die je in de praktijk koopt — zelfklevende rollen die gewoon op een tapegun passen — bestaat voor het grootste deel uit papiervezel, met een hotmelt-lijmlaag en een dun kunststof releaselaagje (meestal LLDPE) dat voorkomt dat de tape aan zichzelf blijft plakken op de rol. Dat laagje maakt het net geen 100%-papieren product.
Overweging 13 van de PPWR bepaalt dat een ander materiaal dat een onbeduidend aandeel vormt — maximaal 5% van de totale massa van de verpakkingseenheid — niet automatisch tot de indeling als samengestelde verpakking leidt. Dit is een classificatieregel. Zij bewijst niet dat tape, lijm of coating geen invloed heeft op sortering en papierrecycling. Vraag daarom per product de exacte materiaalopbouw en recyclingonderbouwing van de leverancier.
Wat papiertape niet heeft, is R-PET's investeringsvrije eenvoud: de volledig papieren, gegomde (water-activated) variant is in de praktijk een niche-product dat een aparte activatiedispenser vraagt en arbeidsintensiever is. De hotmelt-variant hierboven is wél gewoon met een standaard tapegun te gebruiken.
Wat betekent dit voor jouw keuze?
Beide zijn een verdedigbare duurzame keuze, maar met een andere onderbouwing: R-PET dankzij mono-materiaal eenvoud in de recyclingketen, papier dankzij het overwegend hernieuwbare grondstof. Welke het zwaarst weegt hangt af van waar je zelf waarde aan hecht — en soms van wat je klant of een keurmerk verwacht. De calculator kiest hier bewust niet automatisch tussen: dat is een afweging die bij jou hoort te liggen.
Waarom geen harde "PPWR-score" per product? De EU heeft de hoofdlijnen van de verordening vastgelegd, maar de exacte methodiek waarmee recyclebaarheid straks in klassen wordt ingedeeld, moet nog worden uitgewerkt in aanvullende regelgeving — die wordt pas rond 2028 verwacht. Een score nu zou net doen alsof er al een definitief antwoord is. Zodra die duidelijkheid er is, werken we 'm hier bij.
Wil je weten wat de PPWR concreet voor jouw verpakkingen betekent? Op de pagina verpakkingsadvies & PPWR-quickscan lees je meer, of vraag een gratis quickscan aan.
Vergelijk zelf
Wil je twee dragers of twee lijmsoorten direct naast elkaar zien? Kies hieronder.
Stretchfoliesoorten
Tape houdt de doos dicht; stretchfolie houdt de pallet overeind. Het is een totaal ander materiaal dan tape — en de keuze bepaalt je folieverbruik, je ladingstabiliteit en, steeds meer, je compliance. Begin bij de vier foliesoorten:
Castfolie
Standaard, stilDoor een spleetmatrijs op een koelwals gegoten — glad, glanzend en stil van de rol; de machinestandaard.
- Cling (kleef): tweezijdig en consistent — pallets kunnen tegen elkaar nestelen.
- Helderheid: glashelder en glanzend, dus barcodes blijven door de folie heen scanbaar.
- Rek: rekt makkelijk en voorspelbaar — moderne cast haalt tot circa 300% voorrek op een aangedreven machine.
- Ladingretentie: goed, maar ontspant iets na het wikkelen, dus houdt een schuivende lading net iets minder strak dan blown.
- Scheur & doorprik: standaard — prima voor reguliere ladingen, minder taai dan blown.
- Dikte & kosten: meestal 12–23 micron; de goedkoopste, dagelijkse route.
- Typisch voor: standaard, stabiele pallets, met de hand of (vooral) machinaal.
Blownfolie
TaaistDoor een ronde matrijs geperst en tot een bel opgeblazen — taaier en meer houdkracht, maar waziger en luider.
- Cling (kleef): meestal eenzijdig, met een plakkeriger grip.
- Helderheid: waziger, minder glans — lastiger doorheen te scannen.
- Rek: lagere voorrek dan cast; kost meer kracht om aan te brengen.
- Ladingretentie: de hoogste — veel "geheugen", dus blijft de lading strak trekken en weerstaat schuiven.
- Scheur & doorprik: de beste van de twee — superieur tegen scherpe hoeken en randen.
- Dikte & kosten: meestal 17–30+ micron; per pallet duurder dan cast.
- Typisch voor: zware, scherpe of onstabiele ladingen, koelopslag en handmatig wikkelen dat kracht vraagt.
Nano / meerlaagsfolie
Minste materiaalEen castfolie opgebouwd uit tientallen ultradunne lagen die presteert als veel dikkere folie.
- Opbouw: meerdere ultradunne lagen; het precieze aantal is product- en leveranciersafhankelijk.
- Dikte: vaak 12–15 micron voor lichte, stabiele ladingen; geen automatische vervanging zonder praktijktest.
- Voorrek: zeer hoog — ontworpen om het maximum van de machine te halen (tot circa 300%).
- Mogelijk gemaakt door: metalloceen (mPE) harsen en de meerlaagsstructuur.
- Kosten: hoger per kilo, maar duidelijk lager per pallet — grote materiaal- en kostenbesparing.
- Typisch voor: machinaal wikkelen op volume waar verbruik telt. Vereist een machine met hoge voorrek om de belofte waar te maken.
PCR-folie (gerecycled)
Gerecycled, PPWRFolie met een aandeel post-consumer recyclaat — van "mooi meegenomen" naar wettelijke eis.
- Recyclaataandeel: post-consumer recyclaat (PCR), waardoor het aandeel virgin kunststof in de folie afneemt; het PCR-aandeel verschilt per type.
- Prestatie: moderne PCR-folie presteert vaak vergelijkbaar met virgin-folie — de beste check is een testrol op je eigen pallet.
- PPWR: voor de restcategorie kunststofverpakkingen noemt artikel 7 35% post-consumer recyclaat vanaf 2030 of later volgens de uitvoeringsregels, en 65% vanaf 2040. Toepasselijkheid en uitzonderingen moeten per verpakking worden vastgesteld.
- Kosten: iets hoger en variabeler, afhankelijk van de beschikbaarheid van recyclaat.
- Typisch voor: wie nu al zijn voetafdruk verkleint en vooruitloopt op de PPWR-recyclaateisen.
Cast of blown? De kernafweging
Cast is de dagelijkse standaard: goedkoper, glashelder, tweezijdige cling, makkelijk en stil aan te brengen, en de logische keuze voor machinaal wikkelen. Blown verdient zijn plek zodra de lading tegenstribbelt — het levert hogere doorprik- en scheurweerstand en de hoogste houdkracht (het blijft de lading strak trekken), ten koste van waas, geluid en prijs. Kortom: cast voor standaard, stabiele pallets; blown voor zware, scherpe, onstabiele of gekoelde ladingen.
Dikte: micron, gauge — en waarom dunner sterker kan zijn
Micron is de metrische standaard; "gauge" is de oudere Amerikaanse eenheid die je nog op geïmporteerde folie ziet. Ter referentie: 50 ga = 12,5 µm · 60 ga = 15 µm · 75 ga ≈ 19 µm · 80 ga = 20 µm · 100 ga = 25 µm · 120 ga = 30 µm.
Maar dikte alleen zegt weinig: twee folies van dezelfde micron kunnen totaal anders presteren, afhankelijk van de hars en de laagstructuur. En een aangedreven machine die folie tot 300% voorrekt — het percentage geeft de eindlengte aan — maakt van één meter folie drie — dus een dunnere folie van goede kwaliteit dekt meer pallets bij dezelfde houdkracht. Precies daarom kan een 15-micron nanofolie een 23-micron conventionele folie vervangen en zowel kosten als plastic besparen. Het enige betrouwbare bewijs is een testrol op je eigen pallet.
Duurzaam: PCR-folie en de PPWR
Artikel 7 van de PPWR noemt voor kunststofverpakkingen buiten de afzonderlijke categorieën minimaal 35% post-consumer recyclaat vanaf 1 januari 2030, of later wanneer de vereiste uitvoeringsregels later ingaan, en 65% vanaf 2040. De categorie, uitzonderingen en berekeningswijze moeten per verpakking en fabrikant worden vastgesteld. PCR-folie kan daaraan bijdragen, mits de technische prestatie en claim zijn onderbouwd.
Let op: deze percentages zijn de hoofdlijnen van de verordening; de exacte methodiek en eventuele uitzonderingen worden nog uitgewerkt in aanvullende wetgeving. Zie het als de richting, en toets je specifieke situatie voordat je erop vertrouwt.
Hand- of machinefolie? Handfolie zit op korte, lichte rollen om losse pallets met de hand te wikkelen. Machinefolie draait op een wikkelmachine met hoge voorrek — per pallet veel goedkoper en veel consistenter zodra je grotere aantallen wikkelt. De twee zijn niet uitwisselbaar, en nanofolie levert haar besparing alleen op een machine die haar voorrek echt haalt.
Vergelijk stretchfolies
Wil je twee foliesoorten naast elkaar zien? Kies hieronder.
Golfkarton
De doos zelf is het materiaal waar het meeste van je verpakking van gemaakt is. Golfkarton bestaat uit platte liners met daartussen een golvende golf — de boog van die golf draagt de last. Drie dingen bepalen sterkte, bedrukbaarheid en kosten: het golfprofiel, het aantal wanden (enkel of dubbel) en de linerkwaliteit. Begin bij de golfsoorten.
Enkelgolf
Eén golf tussen twee liners — veruit het meest gebruikt. Van fijn en bedrukbaar (E) tot dempend en stapelsterk (A).
E-golf (microgolf)
Retail, fijne drukDun karton met een vlak, fijn bedrukbaar oppervlak.
- Dikte: ~1,5 mm; ongeveer 310 golven per meter.
- Sterkte: stijf voor zijn dikte, maar weinig demping.
- Bedrukking: uitstekend — voor hoogwaardige retail en kleine dozen.
- Typisch voor: e-commerce en retail waar de druk telt. (F-golf, ~0,8 mm en circa 400 golven per meter, gaat nog fijner voor luxe.)
B-golf
Druk & drukvastDunner en vlakker dan C, met hoge drukvastheid.
- Dikte: ~2,8 mm; ongeveer 175 golven per meter.
- Sterkte: hoge drukvastheid; minder demping dan C.
- Bedrukking: gladder oppervlak dan C — goed voor bedrukte dozen.
- Typisch voor: stevige bedrukte dozen, trays, conserven en zware goederen.
C-golf
TransportstandaardDe allround werkezel — de meest toegepaste enkelgolf voor verzending.
- Dikte: ~3,6 mm; ongeveer 135 golven per meter.
- Sterkte: balans tussen demping en stapelsterkte.
- Bedrukking: goed, maar grover dan B of E.
- Typisch voor: verzenddozen en algemeen transport — de dagelijkse keuze.
A-golf
Demping & stapelenDe grofste, hoogste golf — maximale demping en stapelbaarheid.
- Dikte: ~4,5 mm; ongeveer 115 golven per meter.
- Sterkte: beste demping en stapelbaarheid van de enkelgolven.
- Bedrukking: het grofst van de enkelgolven.
- Typisch voor: breekbare of zware producten die veel demping vragen.
Dubbelgolf
Twee golven tussen drie liners — meer stapelsterkte en doorprikweerstand. EB en EE zijn de meest gangbare kwaliteiten voor e-commerce en retail, BC voor het zware werk.
EE-golf (dubbele minigolf)
Sterk & compactTwee E-golven — sterker dan enkel E, maar nog steeds dun en fijn bedrukbaar.
- Opbouw: dubbelgolf — E + E tussen drie liners.
- Dikte: ~3 mm.
- Sterkte: flink sterker dan enkel E, blijft compact met een strak oppervlak.
- Typisch voor: retail en e-commerce die extra sterkte én een nette bedrukking willen.
EB-golf (BE)
Stevig & bedrukbaarE + B — de fijne, bedrukbare E-buitenkant gecombineerd met de kracht van B.
- Opbouw: dubbelgolf — E + B tussen drie liners.
- Dikte: ~4,5–5 mm.
- Sterkte: ruime stapelsterkte met een strak, goed bedrukbaar oppervlak.
- Typisch voor: zwaardere e-commerce en retail — een van de meest gangbare dubbelgolven.
BC-golf
Zwaar & exportB + C — het zware dubbelgolf voor stapelen en export.
- Opbouw: dubbelgolf — B + C tussen drie liners.
- Dikte: ~7 mm.
- Sterkte: hoge stapelsterkte en doorprikweerstand.
- Typisch voor: zware goederen, hoge stapels en export (vanaf ~30 kg). (AC ~9 mm en triple-wall/AAA ~15 mm voor extreem zwaar.)
Alle kwaliteiten op een rij
De meest gevraagde golfsoorten met hun globale dikte, typische toepassing en een indicatie van het gramgewicht. Gebruik het als vuistregel — de exacte kwaliteit stemmen we af op jouw product.
| Kwaliteit | Wand | Dikte | Typische toepassing | Gramgewicht* |
|---|---|---|---|---|
| F-golf | enkel | ~0,8 mm | luxe verpakking, fijne inlays | ~300–400 g/m² |
| E-golf | enkel | ~1,5 mm | retail, e-commerce, fijne druk | ~350–450 g/m² |
| B-golf | enkel | ~2,8 mm | stevige bedrukte dozen, trays | ~400–500 g/m² |
| C-golf | enkel | ~3,6 mm | verzenddozen, transportstandaard | ~450–550 g/m² |
| A-golf | enkel | ~4,5 mm | demping, breekbaar of zwaar | ~500–600 g/m² |
| EE-golf | dubbel | ~3 mm | sterk én compact, retail/e-commerce | ~450–600 g/m² |
| EB-golf (BE) | dubbel | ~4,5–5 mm | stevige, bedrukbare e-commerce | ~550–700 g/m² |
| BC-golf | dubbel | ~7 mm | zwaar, hoog stapelen, export | ~650–850 g/m² |
*Gramgewicht is indicatief: de werkelijke waarde hangt af van de gekozen liners en het golfpapier (bijvoorbeeld een “150/150”-board). En let op — de constructie bepaalt de sterkte meer dan het totale gramgewicht.
Enkel, dubbel of triple-wall
Meer wanden betekent meer sterkte, dikte en kosten. Enkelgolf volstaat voor het meeste; dubbelgolf (EE, EB of BC) stapt op in stapelsterkte en doorprikweerstand voor zwaardere of exportlading; triple-wall (drie golven, vier liners) is kist-sterk voor zeer zware of industriële goederen. De kunst is om net genoeg te gebruiken — niet meer.
ECT en BCT: materiaal versus doos
ECT (Edge Crush Test, in kN/m) meet de randdruksterkte van het platte karton — een eigenschap van het materiaal. BCT (Box Compression Test, in Newton) meet de stapelsterkte van de complete doos — een systeemresultaat dat ook afhangt van de doosgeometrie, de lijm en de vochtigheid. De McKee-formule schat de BCT uit de ECT, de kartondikte en de doosomtrek. Vocht is cruciaal: boven ongeveer 20% vochtgehalte verliest karton een groot deel van zijn sterkte. De zekerste toets is de berekening, niet het gevoel van het karton — reken je doos door met de Dozencalculator, die op McKee is gebouwd.
Kraftliner of testliner? Nieuw versus gerecycled
De liner is het platte buiten- en binnenvel; de golf is het gegolfde medium ertussen. Kraftliner is grotendeels nieuwe vezel (minstens ~80%): sterker (hogere barst- en randdruksterkte), vochtbestendiger en met een natuurlijke uitstraling, maar duurder. Testliner is grotendeels of volledig gerecycled: voordeliger en duurzamer (gerecycled aandeel, dat in je voordeel telt onder de PPWR), ten koste van iets lagere sterkte en vochtbestendigheid. Wat je kiest hangt af van de last, de vochtigheid van de reis en je duurzaamheidsdoelen — vaak is een testlinerdoos ruim sterk genoeg zodra de golf en het gramgewicht kloppen.
Vuistregel: kies de golf voor de klus (demping, stapelen, druk), dan de lichtste liner die de sterkteberekening nog haalt. Te zwaar specificeren van het karton is de meest voorkomende verborgen kostenpost in een doos.
Golfsoorten vergelijken
Wil je twee golfsoorten naast elkaar zien? Kies hieronder.